Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom digitalisering, it och informationssäkerhet
Referensnummer: 3.3.2-640/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster inom digitalisering, it och informationssäkerhet till samtliga Stockholms stads verksamheter och förvaltningar. Upphandlingen omfattar även de kommunala bolag som valt att delta i upphandlingen.
Upphandlingen är en ramavtalsupphandling och består av fyra fristående områden:
1. Verksamhetsutveckling och ledarskap
2. Projekt och livscykelhantering
3. Geodata och GIS
4. Informationssäkerhet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 4
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
En anbudsgivare som ansöker om att lämna anbud på anbudsområde 4 - Informationssäkerhet, kan inte samtidigt ansöka om att lämna anbud på något annat anbudsområde.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Verksamhetsutveckling och ledarskap
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73220000 Utvecklingsrådgivning, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verksamhetsutveckling och ledarskap.
Projekt och livscykelhantering
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72240000 Systemanalys och programmering, 72246000 Konsulttjänster för system
Projekt och livscykelhantering.
Geodata och GIS
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 72246000 Konsulttjänster för system
Geodata och GIS.
Informationssäkerhet
Del nr: 4
Ytterligare CPV-kod(er) 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet
Informationssäkerhet inklusive IT-säkerhet.