16241-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggkonsulttjänster – Konsulter inom byggledning, projektledning samt besiktningsman
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter inom byggledning, projektledning samt besiktningsman
Beskrivning: Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom området byggledning, projektledning och besiktningsman vilket bland annat innebär uppdrag såsom: - Projekt- och byggledning, övervakande teknisk kontroll, granskning och kvalitetsansvar vid mark och va-anläggningar, park- och grönytor, belysning samt framtagande av kalkyler och ekonomisk uppföljning av utfört arbete. - Granskning av förfrågningsunderlag såsom administrativa föreskrifter, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar och ritningar samt genomförande av kvalitetsrevisioner med mera. - Besiktning av utförda entreprenader rörande såväl mark, som grönytor, belysning och VA. Uppdrag utöver de ovan uppräknade kan förekomma. Volym Omfattningen är baserad på tidigare års statistik Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Tidigare har det inom detta område köpts tekniska konsulttjänster för ca 2 500 000 SEK per år. Förutsättningar för avtalet Avtalet är ett ramavtal utan volymförpliktelser. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen
Intern identifierare: 2024KS17
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71315200 Byggkonsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000