162473-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggservice - Huddinge, Solna och Stockholm
Referensnummer: 20/120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende byggservicearbeten på fyra geografiska delområden, där varje delområde får egna ramavtal, minst tre stycken var, i rangordning. De fyra delområdena är: Huddinge, Solna, Frescati (Stockholm) och Östermalm (Stockholm). Avsikten är att ramavtalen ska löpa till och med 2024-02-29.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214300 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för högre utbildning, 45214600 Bygg- och anläggningsarbeten: forskningsbyggnader, 45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen