162501-2020 - ResultatSverige-VÄNERSBORG: Personalförmedling
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekrytering,språk och relocation av utländsk vårdpersonal
Referensnummer: RS2019-03430
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser relocationtjänster och språkutbildning till nivå B2
Allmänt om upphandlingen
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende Rekrytering, språkutbildning och relocation utländsk vårdpersonal enligt beskrivning i Kravspecifikationerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79613000 Omflyttning av personal, 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 79625000 Förmedling av läkare, 79632000 Utbildning av personal, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet planeras gälla 2 år från och med den 2019-12-02 med möjlighet till förlängning 2 gånger á 12.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med flera leverantörer per delområde. Vi avser att teckna avtal med minst 2 leverantörer per delområde.
Anbudsgivarna ska lämna pris på den eller de delar de avser lämna anbud på. Priserna som anbudsgivarna lämnar kommer att vara i avtalet ett så kallat takpris. Vid den förnyade konkurrensutsättningen kan varje leverantör lämna sitt takpris som högsta pris, dock kan anbudsgivaren lämna ett lägre pris vid varje förnyad konkurrensutsättning.
Tilldelning av avropsavtal kommer ske genom en förnyad konkurrensutsättning. Detta innebär att avropsavtal kommer att tilldelas den leverantör som lämnar det bästa anbudet i enlighet med vad som närmare framgår av ramavtalet.
Del 1. Rekrytering
Del 2. Språkutbildning
Del 3. Relocation
Del 4. Hela processen