Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenör till stockholms slott fasadrenovering etapp 9 - 11
Referensnummer: 2835/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45443000 Fasadarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser generalentreprenör för fasadrestaurering av Stockholms slott, etapp 9 med option på etapperna 10 - 11. Restaureringsetapperna 9 - 11 omfattar högborgens södra fasad mot slottsbacken.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212353 Byggnadsarbeten: slott, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45262300 Betongarbeten, 45262320 Putsning och avjämning, 45262510 Stenarbeten, 45432112 Stenläggning, 45454100 Restaureringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen