Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lokalvårds- och fönsterputstjänster för Polis-region Väst, polisområde stor Göteborg.
Referensnummer: A694.592/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar städning/rengöring samt fönsterputsning av de objekt som framgår av UF3.12. Vidare ingår det för E att kunna tillhandahålla det förbrukningsmaterial som framgår av SF1.213 samt entrémattor, SF1.3.
Garagestädning ska även utföras enligt frekvens som framgår av 02.03 Städinstruktioner punkt 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 174 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/02/2024Slut: 31/01/2026
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
B äger rätt men har inte skyldighet att förlänga avtalet vid två (2) tillfällen med två (2) år i taget samt ytterligare ett (1) tillfälle med upp till tolv (12) månader med i övrigt oförändrade villkor med undantag för indexreglering enligt SF6.14.