2. Förfarande
Förfarande
Titel: Senior Projektplanerare, Göteborg-Borås och Bibana Mölnlycke
Beskrivning: Resurskonsult senior produktionsplanerare, Ny järnväg Göteborg–Borås och Bibana Mölnlycke. I uppdraget ingår att genomföra och projektleda förekommande uppgifter inom programmet som • Verifiera byggbarhet utifrån systemhandlingars anläggningslösningar • Arbeta fram etappisering av anläggningen som del av tid- och ekonomiuppföljning • Projektleda konsulter och resurser under projektering av ingående teknikslag • Aktivt delta i arbetet med att ta fram ram- och tekniska beskrivningar (TB) med utgångspunkt i systemhandlingar. • Utveckla arbetssätt och rutiner för att följa upp och styra kommande entreprenader • Identifiera kostnadsbesparande lösningar
Intern identifierare: KOM-419615
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Senior Projektplanerare, Göteborg-Borås och Bibana Mölnlycke