162617-2018 - ResultatSverige-Nacka: Socialvård och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulentstödd familjehemsvård
Referensnummer: SOCN 2016/342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Med konsulentstödd familjehemsvård avses i denna upphandling, utförare som kan tillhandahålla platser i enskilt hem som kan ta emot barn, ungdomar och/eller familjer för kortare tid. Familjehemmet arbetar alltid på uppdrag direkt från beställaren. Enligt lag ska familjehemmet ha ett aktuellt godkännande av en socialnämnd. Ett aktuellt godkännande innebär att familjehemsutredningen inte får vara äldre än tre (3) år. Utföraren ska bereda beställarna tillfälle till insyn, uppföljning och besök i familjehemmet. Beställarna har inte rollen som handledare till familjehemmet. Den funktionen har utföraren.
Familjehemmen är till för barn/ungdom upp till 21 år som bedöms vara i behov av tillfällig och/eller stadigvarande vård utanför det egna hemmet.
— Konsulentstödd familjehemsvård med minst en familjehemsförälder hemma på heltid,
— Konsulentstödd familjehemsvård där barnets/ungdomens behov medger att familjehemsföräldrarna kan förvärvsarbeta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen