162628-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor med förare
Referensnummer: UH-2016/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet upphandlar Bussresor med förare som tjänst, för att täcka behov av resor för både medarbetare och studenter.
Medarbetare åker på konferenser, möten och deltar i utbildningar samt i olika föreläsningar i forskningssammanhang. För att ta sig till dessa tillfällen är ofta beställd buss ett bra alternativ. Studenter tillsammans med lärare åker dessutom flera gånger om året på exkursioner och studiebesök i utbildningssyfte med beställda bussar. Exkursionerna kan utgöra en dagsutflykt där buss och förare är tillgängliga hela dagen, alternativt sträcker de sig över flera dagar, där övernattning förekommer.
Högskolan på Gotland är numera en del av Uppsala universitet och utgör Campus Gotland, där ca 200 medarbetare och 6000 studenter finns. Gotland är således en viktig geografisk del och utgör därmed ett eget anbudsområde.
Uppsala Universitet upphandlar ett ramavtal som innefattar bussresor med förare, som avser täcka ovanstående behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 Gotland
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde 2, Övriga Sverige
60100000 Vägtransporter, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare