162701-2020 - ResultatSverige-Sundbyberg: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2019/399 Upphandling avseende granskning av styrdokument, processer och rutiner kopplade till upphandling/avrop av konsulter
Referensnummer: 2019/399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska kraftnät (Svk) har identifierat ett antal brister kopplat till avrop av konsulter och det systematiska arbetet mot oegentligheter. Under 2019 kommer Svk att implementera ett antal åtgärder baserat på internrevisionens granskningsrapport avseende Svenska kraftnäts förebyggande arbete mot oegentligheter och korruption och myndighetens egen riskanalys över inköpsprocessen för konsulter.
Upphandlingen syftar till att granska processer och rutiner kopplat till avrop av konsulter och det systematiska arbetet mot oegentligheter. Granskningen ska bedöma efterlevnaden av nya processer och rutiner efter att åtgärder enligt handlingsplanen för att förebygga oegentligheter och korruption har implementerats samt fånga upp oidentifierade risker och ge rådgivning.
Svk vill även att leverantören inför implementeringen gör en bedömning om de nya rutinerna och processerna kopplat till avrop av konsulter och det systematiska arbetet mot oegentligheter motsvarar god sed för området.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att granska processer och rutiner kopplat till avrop av konsulter och det systematiska arbetet mot oegentligheter.