162725-2017 - PlaneringSverige-Torsby: Nyttofordon
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bokbuss Torsby kommun.
Referensnummer: UH-2017-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144700 Nyttofordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Den nuvarande bussen är ca 20 år. Bokbussen fungerar som en biblioteksfilial och bussens låntagare förväntar sig samma service som på ett stationärt bibliotek och ska fungera som en mötesplats på landsbygden. Bokbussen kör oftast 4 turer per vecka och har en årlig körsträcka på ca 4 500 mil. Antalet hållplatser är ca 100. Bokbussen besöker alla delar av kommunen vilket innebär körning både på småvägar, större landsvägar och i stadsmiljö.
Förutom att erbjuda biblioteksverksamhet till boende runt om i kommunen, besöker bokbussen nästan alla förskolor i kommunen och ett stort antal av kommunens skolor. 2016 gjordes ca 25 000 lån på bokbussen varav mer än hälften är barnmedia. Ofta tar man emot hela klasser och då vistas 25-30 personer i bussen samtidigt. Det ställer krav på att det finns gott om golvutrymme och avlastningsytor. Bokbussen är alltid bemannad med 2 personer. Bokbussen använder Book-it och är uppkopplad via mobilt bredband under samtliga turer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144700 Nyttofordon, 34144760 Bokbussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser således en (1) fabriksny biblioteksbuss som skall fungera som en vanlig biblioteksfilial. Specificerade krav framgår av det strukturerade dokumentet ”Kravspecifikation”.
Upphandlingen avser renköp utan inbyte av befintlig biblioteksbuss.