See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbrukningsmaterial till hjärt- lungmaskin perfusion
Beskrivning: Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av ramavtal gällande förbrukningsmaterial ,vidare kallad MTP (MedicinTekniska Produkter) till hjärt/lungmaskiner från Störcket ( Livanova) med Livanovas huvudpump, som används för extra-corporeal cirkulation vid hjärtkirurgi på vuxna patienter. Förkopplat slangset till hjärtlungmaskin, inkluderande oxygenator, Hardshellvenous/kardiotomireservoar, centrifugalpump passande och godkänd för Sorin SCP drivenhet samt kardioplegivärmeväxlare, för extracorporeal cirkulation vid hjärtkirurgi på vuxna patienter. Tryckdom passande för tryckgivare Logical, Smiths Medical eller motsvarande. - Dvs. Preconn Perfusion tubing set Förkopplat slangset till hjärt/lungmaskin enligt ritning, med tillbehör
Intern identifierare: K 2023-6534
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: MTU/MTP
Beskrivning: Ramavtal gällande förbrukningsmaterial , till hjärt/lungmaskiner från Störcket ( Livanova) med Livanovas huvudpump som används för extra-corporeal cirkulation vid hjärtkirurgi på vuxna patienter. Förkopplat slangset till hjärtlungmaskin, inkluderande oxygenator, Hardshellvenous/kardiotomireservoar, centrifugalpump passande och godkänd för Sorin SCP drivenhet samt kardioplegivärmeväxlare, för extracorporeal cirkulation vid hjärtkirurgi på vuxna patienter. Tryckdom passande för tryckgivare Logical, Smiths Medical eller motsvarande. - Dvs. Preconn Perfusion tubing set Förkopplat slangset till hjärt/lungmaskin,med tillbehör som:Hemofilter/Ultrafiltrationskit Tryckreceptor MX960 eller motsvarande Slanghållare cardioplegi linje Revolution centrifugalpump (godkänd för Sorin SCP drivenhet) Vacum assisted drainage kit Xtra sugar Hardshell venous/kardiotomireservoar Oxygenator
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: MTU/MTP (2)
Beskrivning: ramavtal gällande förbrukningsmaterial , till hjärt/lungmaskiner från Störcket ( Livanova) med Livanovas huvudpump som används för extra-corporeal cirkulation vid hjärtkirurgi på vuxna patienter. Förkopplat slangset till hjärtlungmaskin, inkluderande oxygenator, Hardshellvenous/kardiotomireservoar, centrifugalpump passande och godkänd för Sorin SCP drivenhet samt kardioplegivärmeväxlare, för extracorporeal cirkulation vid hjärtkirurgi på vuxna patienter. Tryckdom passande för tryckgivare Logical, Smiths Medical eller motsvarande. - Dvs. Preconn Perfusion tubing set Förkopplat slangset till hjärt/lungmaskin med tillbehör
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generella krav
Beskrivning: Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av ramavtal gällande förbrukningsmaterial , till hjärt/lungmaskiner från Störcket ( Livanova) med Livanovas huvudpump som används för extra-corporeal cirkulation vid hjärtkirurgi på vuxna patienter. Förkopplat slangset till hjärtlungmaskin, inkluderande oxygenator, Hardshellvenous/kardiotomireservoar, centrifugalpump passande och godkänd för Sorin SCP drivenhet samt kardioplegivärmeväxlare, för extracorporeal cirkulation vid hjärtkirurgi på vuxna patienter. Tryckdom passande för tryckgivare Logical, Smiths Medical eller motsvarande. - Dvs. Preconn Perfusion tubing set Förkopplat slangset till hjärt/lungmaskin med tillbehör