162807-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggning av luftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renewal of reginal network overhead lines # 4
Referensnummer: UH-2018-78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232210 Anläggning av luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Reinvestering av nio ledningar totalt ca 105 km. Ledningarna finns i Gävleborgs- och Dalarnas län.
Entreprenaden är en totalentreprenad i enlighet med ABT06.
Reinvestment of 9 overhead-line total 105 km. The line route is cross the county of Gävleborg and Dalarna.
The contract is a turn-key project according to ABT06.
För denna upphandling kommer 3 st tilldelningsbeslut att fattas enligt nedan: (Se bifogade bilagor).
Tilldelning 1 - Del 1, 40,5 km (AL1).
Tilldelning 2 - Del 2, 31,4 km (HL6 och L178).
Tilldelning 3 - Del 3, 33,3 km (L115,L116,L1181,L1182,L1183,L1185).
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett eller flera anbudsobjekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Tilldelning 1: Del 1.
Tilldelning 2: Del 2.
Tilldelning 3: Del 3.
Enligt beskrivning i annonsen.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tilldelning 1: Del 1 (AL1)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232210 Anläggning av luftledningar, 45111300 Demonteringsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tilldelning 2: Del 2 (HL6 och L178)
Del nr: 2
45111300 Demonteringsarbeten, 45232210 Anläggning av luftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
Tilldelning 3: Del 3 (L115,L116,L1181,L1182,L1183,1185)
Del nr: 3