Huvudsaklig CPV-kod 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattaren förläggning av en sjöförlagd huvudvattenledning innehållande ca 1 km sjöledning och 250 m markförlagd ledning och 2 kammare. Ledningen kommer att anläggas i mark och vatten inom naturreservaten Lovön och Grimsta. Ledningssträckan i mark på Lovön är ca 60 m och vid Hässelby strand ca 200 m. Den sjöförlagda delen är ca 1 km lång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44161200 Huvudvattenledningar, 45112000 Grävning och schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen