162815-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jokkmokk: Bärbara datorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärbara datorer LKF 2017.
Referensnummer: 2017-080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213100 Bärbara datorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Bärbara datorer till elever och lärare Lapplands Gymnasium.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sista dag för att ställa frågor om upphandlingen:
Säljarens eventuella frågor gällande denna upphandling ska ställas via aktuell Internetlänk som framgår av upphandlingsannonsen. Frågor som inkommer på annat sätt kommer inte att besvaras.
Sista dag för att ställa frågor om upphandlingen är:
29.5.2017.
Omfattning:
Den aktuella upphandlingen avser leasing av bärbara datorer samt utbildning av personal. Lösningen innefattar komplett leverans av hård- och mjukvara, service och support samt alla övriga delar som erfordras för att levererad utrustning ska fungera och kunna användas i skolverksamhet. Uppgradering av datormodell ska ske inför varje leveransår.
Anbud lämnas på totala omfattningen, ramavtal tecknas med en leverantör.
Det skall finnas möjlighet till kompletterande avrop under läsår för enstaka datorer.
Antal datorer, uppskattat antal:
År 1 – Elever 600 st., personal 200 st.
År 2 – Elever 550 st.
År 3 – Elever 550 st.
Leasingperioder (föreslagna):
År 1 – 1.9.2017 – 30.6.2020.
År 2 – 1.9.2018 – 30.6.2021.
År 3 – 1.9.2019 – 30.6.2022.
Detaljerat behov och omfattning framgår av delen Kravspecifikation. Köparen har för avsikt att teckna avtal med en säljare.
Anbud ska lämnas på hela omfattningen.
Prisjusteringsklausul:
Pris ska gälla fast utan indexreglering till och med 30.4.2015. Prisändring för nya leveranser får därefter ske per den 1/5 varje år. Priset får justeras med 70 % av konsumentprisindexförändringen. Vid första prisjusteringen är anbudsmånaden basmånad, därefter blir månaden då senaste prisregleringen började gälla basmånad. Priset ska justeras mot senast kända index.
Säljarens förslag till prisändring sänds skriftligen till Lapplands Kommunalförbunds upphandlingssamordnare 30 dagar före genomförandet. Köparen ska skriftligen godkänna säljarens begäran om prisändring. Om köparen inte godkänner ändringarna gäller avtalet med oförändrade villkor.
Valutajustering:
Efter fastprisperioden äger parterna rätt att förhandla avtalade nettopriser enligt nedan angivna förutsättningar:
— Avisering med förslag till valutajustering skall ske senast en (1) månad före ändringens ikraftträdande.
— Valutaförändring har skett med minst +- 5 % enligt Riksbankens medelvärde för ”Månadsgenomsnitt valutakurser”.
— Basvaluta: 1 USD.
— Baskurs: 8,76 SEK.
— Kursdatum: 26.4.2017.
Källa: http://www.riksbank.se
Vid valutajustering ska avtalade nettopriser korrigeras med hela den aktuella förändringen om parterna inte kommit överens om annat. Köparen ska skriftligen godkänna säljarens förslag till valutajustering innan justeringen av avtalets nettopriser får träda i kraft. Köparens förslag till valutajustering ska accepteras av säljaren.
Avtalshandlingar:
Parternas åtagande regleras av:
1) Skriftliga ändringar och tillägg till avtalet.
2) Avtalet.
3) Eventuella svar och kompletteringar till förfrågningsunderlaget.
4) Förfrågningsunderlaget med tillhörande bilagor.
5) Antaget anbud.
Kontraktshandlingarna kompletterar varandra. Om kontraktshandlingarna skulle visa sig vara motsägelsefulla i något avseende gäller de, om inte omständigheterna uppenbarligen föranleder annat, sinsemellan i ovan angiven ordning.
Kompetens:
Leverantören ska ha:
— En erkänd/vitsordad erfarenhet av att leverera utbildningsdelar enligt avsnitt 2.1.3.
— En väletablerad och kvalificerad service- och supportorganisation.
— Kapacitet och förmåga att leverera offererad tjänst bärbara datorer.
— Kapacitet och förmåga att återta utrangerad hårdvara.