162954-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: grossistsortiment Sydnärke (KS1261/2016).
Referensnummer: KS 1261/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Grossistupphandling – kolonial, färskt och fryst sortiment för Askersund, Hallsberg, Kumla, Laxå och Lekeberg.
Inledning:
Denna upphandling annonseras för kommunerna Kumla, Askersund, Laxå, Lekeberg och Hallsberg (KALLH). Kommunerna bjuder härmed in er att lämna anbud gällande kommunernas behov av livsmedel enligt sortimentsspecifikationerna. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
Under 2016 köpte kommunerna grossistsortiment för ca 30 000 000 SEK. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Välkommen med ert anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15243000 Fiskprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15811000 Brödprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Org.nr: Upphandlande myndighet: (inköpt grossistsortiment under 2016)
— 21 20 00 – 1983 Askersunds kommun (5 100 000 SEK),
— 21 20 00 – 1926 Hallsbergs kommun (10 000 000 SEK),
— 21 20 00 – 1975 Kumla kommun (9 300 000 SEK),
— 21 20 00 – 1918 Laxå kommun (2 200 000 SEK),
— 21 20 00 – 2981 Lekebergs kommun (2 900 000 SEK).
Avtalslängd:
Avtalslängden är 2 år med option på förlängning 1 + 1 år.
Undantag: För följande 30 positioner är avtalslängden 1 år med option på förlängning 1 + 1 + 1 år:
— Pos. 1-10: 35, 99, 140, 212, 213, 291, 334, 372, 398, 406,
— Pos. 11-20: 417, 419, 444, 446, 491, 542, 612, 648, 667, 733,
— Pos. 21-30: 746, 844, 855, 856, 858, 864, 926, 969, 972, 992.
Ytterligare upplysningar om kommunerna finns att läsa på respektive kommuns hemsida. Upphandlingen samordnas av Örebro kommuns upphandlings- och uppföljningsavdelning.
Bilagor:
— Bilaga 1 Sortimentsspecifikation Kolonial, färskt och djupfryst,
— Bilaga 2 Sortimentsspecifikation Frukt och grönt via grossist,
— Bilaga 3 Sortimentsspecifikation Mejeri lilla via grossist,
— Bilaga 4 Leveransställen Sydnärke,
— Bilaga 5 Compare© Statistik och prisinformation,
— Bilaga 6 Compare© Förklaring ifyllnad av svarsfil.
Helt eller delat anbud:
Anbud lämnas för följande varugrupper, anbud lämnas på varje del för sig.
Varugrupp 1 Kolonial, färskt och djupfryst,
Varugrupp 2 Lilla frukt och grönt,
Varugrupp 3 Lilla mejeri.
Varje varugrupp kommer att utvärderas för sig. Alla 3 varugrupperna räknas ihop vid utvärderingen och en leverantör kommer att antas för hela klustret KALLH. Avrop kommer att ske löpande under avtalsperioden.
Anbudsutformning:
Upphandlingen genomförs via Visma Tendsign. För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com
Vid frågor eller behov av support kring hanteringen av systemet kontaktas Visma Tendsigns support på 0771-440 200. Anbudsgivaren får genom Visma Tendsign all tillkommande information i upphandlingen i form av eventuella förtydliganden samt svar på inkomna frågor. Observera att TendSign support har öppet vardagar 7:00-17:00, varför anbuden lämpligen lämnas senast kl.16:30.
Anbudsgivarens anbud ska vara skrivet på svenska. Enstaka i svenskan vedertagna ord och uttryck på annat språk accepteras. Certifikat och dylikt accepteras på originalspråk. Om en anbudsgivare inte registrerar sig på www.tendsign.se utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt kan Kommunen inte garantera att information om frågor/svar, rättelser och så vidare under anbudstiden, kommer anbudsgivaren tillgodo.
Anbud ska vara Örebro kommuns upphandlings- och uppföljningsavdelning tillhanda senast:
7.6.2017.