162955-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Byggkonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektledare Helsingborg.
Referensnummer: 236/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av konsulttjänster för byggarbeten.
Anbudsgivaren ska tillhandahålla följande konsulttjänster:
— byggprojektledare,
— kontrollansvarig plan- och bygglagen, KA, behörighet K,
— byggarbetsmiljösamordnare BAS-P och BAS-U,
— huvudbesiktningsman entreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen