Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strumppådragare.
Referensnummer: 17/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser strumppådragare (ISOkod 090903) som ska förskrivas till funktionshindrade personer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen