162971-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gips, inklusive tillbehör.
Referensnummer: VF2017-0010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Gips.
Upphandlingen:
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2017-0010 Gips, inklusive tillbehör.
Upphandlingen avser ramavtal för produkter av engångs/enpatientskaraktär. Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 7 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod:
Avtalets beräknade startdatum: 1.12.2017.
Avtalets beräknade slutdatum: 30.11.2019.
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för produkter av engångs/enpatientskaraktär och omfattar följande produktgrupper:
Prodgr:
Benämning 1:
50
Humerusbandage
51
Axelbandage med immobiliseringsband och förstärkt förslutning
52
Axelbandage utan immobiliseringsband enpatiens
53
Mitella
54
Kalk gips
55
Syntetiskt hårt gips av glasfiber
56
Syntetiskt mjukt gips av glasfiber
57
Syntetiskt hårt gips av polyester
58
Syntetiskt mjukt gips av polyester
60
Skena av trä och plastmaterial
61
Immobiliseringsskena
62
Skena i hård glasfiber gips för armering
63
Gipssko täckt
64
Gipssko
65
Gipsöppnare
66
Stödtejp oelastisk zinkhäfta rivbar
67
Tejper elastisk latexfri
68
Tejper elastisk
69
Häftsträck
70
Kardborreband till gips ortoser
71
Kardborrsbandkit för ortoser
72
Spännen och band
73
Polstervadd polyester
74
Polstervadd steril polyester
75
Polster skumgummibinda
76
Polstervadd, vattenavvisande
77
Kantpolster till gipser självhäftande
78
Polsterstrumpa till syntet och kalk gips
79
Polstertumvante till syntet och kalk gips
80
Frottéstrumpor till syntetiskt gips
81
Vattenavvisande strumpa
82
Ortros för fotledsstukningar
83
Duschskydd
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 7 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.