See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal byggkalkyler och mängdberäkningar
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal för byggkalkyler och mängdberäkningar inom discipliner bygg, el och VVS, och i olika skeden, som t ex i utrednings-, förstudie-, program- systemhandlings- och bygghandlingsskede. Detaljerade uppgifter kommer att redovisas i respektive avropsförfrågan. RDF har för avsikt att teckna ramavtal med två Konsulter. Upphandlingen genomförs som en säkerhetsskyddad upphandling vilket innebär att RDF kommer att teckna ett säkerhetsskyddsavtal nivå 2 med vinnande anbudsgivare.
Föregående meddelande: 639399-2023
Intern identifierare: 2079-2022/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal för byggkalkyler och mängdberäkningar inom discipliner bygg, el och VVS, och i olika skeden, som t ex i utrednings-, förstudie-, program- systemhandlings- och bygghandlingsskede.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Prövning