Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Livsmedel – Frukt och Grönsaker
Referensnummer: KS 2021/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling Livsmedel – Frukt och Grönsaker Allmän orientering Anbudsinbjudan Härmed inbjuder Simrishamn och Tomelilla kommun (nedan kallade beställare/upphandlande myndighet) Er att lämna anbud avseende livsmedel i enlighet med detta dokument och dess bilagor. Syftet med denna upphandling är att säkerställa beställarnas behov av livsmedel för nedanstående varugrupper under kommande kontraktsperiod. Upphandlingen innefattar köp och distribution av livsmedel till en gemensam distributionscentral. Varugrupp som avses enligt detta förfrågningsunderlag är: Frukt och Grönsaker Upphandlande myndigheter I denna upphandling samverkar: Simrishamns kommun, org. nr 212000-0969 Tomelilla kommun, org. nr 212000-0886 Denna upphandling administreras av Tomelilla kommun. Varje upphandlande myndighet är en egen juridisk person och tecknar således avtal var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen