163087-2022 - ResultatSverige-Värnamo: Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon och anläggningsmaskiner
Referensnummer: UHN.2022.14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar Värnamo kommun och Värnamo Energi:s behov av fordon och anläggningsmaskiner för bland annat mark- och gatuarbeten inklusive förare.
Fordon och maskiner som kan komma att avropas är bl.a. hjullastare, band & hjulburna grävmaskiner och motsvarande fordon och maskiner.
Uppdragen avser både planerade projekt och akuta händelser som exempelvis vattenläckor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art:
Fordon och anläggningsmaskiner.
Omfattning:
Fordon och maskiner som kan komma att avropas. Bl.a. hjullastare, band & hjulburna grävmaskiner och motsvarande fordon och maskiner.
Mängd:
Värnamo kommun:
Fordon och maskiner maximalt takvärde är 108 Mkr / avtalsperioden.
Värnamo Energi AB:
Fordon och maskiner maximalt takvärde är 3,2 Mkr / avtalsperioden.