Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletteringsköp av konsumentförpackningar
Referensnummer: 2021-267
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett kompletterande ramavtal för livsmedel och förbrukningsvaror på konsumentförpackningsnivå. Syftet med ramavtalet är att tillgodose de olika beställande verksamheters behov av mindre/akuta komplementköp samt eventuella pedagogiska inköp. Upphandlingen delas upp i följande delområden: Delområde 1, Butiksinköp. Delområde 2, Plock av varor. Delområde 3, Leverans av varor. En uppskattning av årsvolymen för avtalets samtliga delområden är ca 1 300 000 SEK, detta ska ses som en indikation och baseras på föregående års volym. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15110000 Kött, 15500000 Mejeriprodukter, 15610000 Sädesprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 85312200 Hemkörning av varor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen Kompletteringsköp av konsumentförpackningar avser ett kompletterande ramavtal för livsmedel och förbrukningsvaror på konsumentförpackningsnivå. Syftet med ramavtalet är att tillgodose de olika beställande verksamheters behov av mindre/akuta komplementköp samt eventuella pedagogiska inköp. Upphandlingen delas upp i följande delområden: Delområde 1, Butiksinköp Delområde 2, Plock av varor Stenungsunds kommun, Delområde 3, Leverans av varor Allmän orientering Stenungsunds kommun (nedan kallade "beställaren") genomför en upphandling avseende kompletteringsköp av konsumentförpackningar. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument. För information om beställaren, se beställarens hemsida: Stenungsunds kommun Omfattning Upphandlingen av kompletteringsköp av konsumentförpackningar avser ett kompletterande ramavtal för livsmedel och förbrukningsvaror på konsumentförpackningsnivå. Syftet med ramavtalet är att tillgodose de olika beställande verksamheters behov av mindre/akuta komplementköp samt eventuella pedagogiska inköp. Upphandlingen delas upp i följande delområden: Delområde 1, Butiksinköp - för köp i butik inom rimligt avstånd till verksamheterna i Stenungsunds kommun. Delområde 2, Plock av varor - Plock av konsumentförpackningar för upphämtning i butik inom rimligt avstånd till verksamheterna i Stenungsunds kommun. Delområde 3, Leverans av varor - För plock och leverans av konsumentförpackningar. En uppskattning av årsvolymen för avtalets samtliga delområden är ca 1 300 000 SEK, detta ska ses som en indikation och baseras på föregående års volym. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Avtalet beräknas starta 14.6.2021 00:00 och beräknas löpa 48 månader inklusive förlängningar. Förbehåll; Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal. Observera även att beställarens Sektor Socialtjänst har separat avtal inom området gällande inköp av livsmedel och förbrukningsvaror med tillhörande leverans till brukare. De ovan angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna. Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. I avtalet ingår inte följande varugrupper: tidningar porslin tobak spel hushållsapparater eller annat för privat bruk alkohol