Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trädgårdsmaskiner
Referensnummer: SOT.2021.0026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 16160000 Diverse trädgårdsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av trädgårdsmaskiner så som - Småmaskiner (trimmer, häcksax, motorsåg och liknande) - Handverktyg (krattor, sekatörer, spadar och liknande) - Redskapsbärare - Skyddskläder - Service och reparation Inbjudan Eslövs kommun, Serviceförvaltningen, inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Trädgårdsmaskiner. Upphandlingens omfattning Upphandlingen avser trädgårdsmaskiner i form av batteridrivna småmaskiner (trimmers, lövblås och så vidare), traktorer, redskapsbärare, åkgräsklippare, vagnar, reservdelar till respektive verktyg, skyddsutrustning, handverktyg, reservdelar och tillbehör samt reparationer och service. Kommunens inköpsbehov uppskattas till 2 MSEK/år. Maxvolym för avtalet är 10 MSEK. När köp enligt avtalet uppgått till maxvolymen kommer avtalet upphöra att gälla. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattat inköpsbehov för upphandlingen. kommunens investeringsplan bifogas upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16311000 Gräsklippare, 16700000 Traktorer, 18143000 Skyddskläder, 43812000 Sågutrustning, 44511300 Bredhackor, hackor, räfsor och strandkrattor, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen