163173-2017 - ResultatSverige-Osby: Byggnation av matsal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion av förskola och tillagningskök med tillhörande matsal.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212422 Byggnation av matsal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar totalentreprenad avseende nyproduktion av förskola i 2 plan vilken ska innehålla åtta avdelningar och gemensamhetsytor för personal m.m. Förutom förskola ska en storköksbyggnad med tillhörande matsal för förskolan och skolan byggas. Mellan förskolan och kök/matsal ska en uppvärmd korridor byggas. I entreprenaden ingår även markarbeten för byggnaderna och förskolans utemiljö och anslutningsvägar m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212422 Byggnation av matsal, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen