163193-2017 - ResultatSverige-Lund: Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling VVS-material.
Referensnummer: V 2017/217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av VVS-material.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39715000 Vattenvärmare och byggnadsuppvärmning; sanitär utrustning, 39715200 Värmeutrustning, 42512300 Värme-, ventilations- och luftkonditioneringsenheter, 42520000 Ventilationsutrustning, 44162100 Rörledningsmaterial, 44163000 Rörledningar och armatur, 44164300 Rörmaterial, 44164310 Rör och armatur, 44600000 Tankar, reservoarer och behållare; värmeledningselement och centralvärmepannor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lunds universitet är en verksamhet med väldigt många olika typer av utrustningar och lösningar, samt att dessa kan vara levererade från olika länder. Detta kräver tillgång till ett stort sortiment av VVS-komponenter.