163195-2020 - ResultatSverige-KIRUNA: Anläggningsarbete för simbassäng
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt Bad Kiruna, Byggentreprenad etapp 2
Referensnummer: 2020-014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212212 Anläggningsarbete för simbassäng
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar nybyggnation av nytt badhus i Nya Kiruna City. Total byggnadsyta är i storleksordningen 10.300 kvm.
Badhuset inrymmer 25 m bassäng, två multibassänger, familjebad med vattenrutschkanor, hoppbassäng, relax, omklädningsrum, kök/restaurang och kringliggande serviceytor.
Bottenplattan är redan upphandlad och installationer är sidoentreprenader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen