163204-2017 - ResultatSverige-Falun: Elektriska pumpar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Volym och sprutpumpar.
Referensnummer: LD16/02229
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31681200 Elektriska pumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på volym-sprutpumpar samt tillbehör och förbrukningsmateriel, för successiva avrop. Upphandlingen avser volympumpar för intravenös infusion/TPN (ej blodtransfusion) i första hand för användning i hemmiljö och/eller på omsorgsboende. Upphandlingen avser även sprutpumpar för subkutan användning av olika läkemedel, främst vid immunbristsjukdom. Upphandlingen utförs för 7-klövern, det är en benämning på samverkan mellan landsting och kommuner i Dalarnas, Uppsala, Sörmlands, Västmanlands län och region Gävleborg.
Vi samverkar för en bra och kostnadseffektiv hjälpmedelsutveckling i regionen bl.a. genom gemensamma upphandlingar. Upphandlingssamverkan kan ske med alla eller delar av 7-klöverns sjukvårdshuvudmän.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volym-sprutpumpar.