163268-2020 - ResultatSverige-Karlskrona: Golvbeläggning och väggbeklädnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvarbeten för AB Karlskronahem
Referensnummer: KS 2019/8396 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Ramavtalet omfattar med handlingar enligt AFB.22 som underlag. Golvarbeten av karaktären felavhjälpande underhåll, enklare underhållsåtgärder samt mindre projekt. Försäkringsärenden kan i vissa fall undantas från denna upphandlingen.
Avtal avses tecknas med de tre (3) anbudsgivare per område, som uppfyllt samtliga kvalifikationer och lämnat anbud som innehåller lägst pris. Områdena bedöms som likvärdiga storleksmässigt.
AB Karlskronahems ambition är att öka konkurrensen och förbättra möjligheterna för mindre och medelstora företag att bli ramavtalsleverantörer till oss. I denna upphandlingen begränsas därför antal områden som är möjliga att vinna. Anbudsgivare som vunnit (blivit rangordnad som nr 1) på två områden kommer ej ifråga på resterande områden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45432130 Golvbeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AB Karlskronahems ambition är att öka konkurrensen och förbättra möjligheterna för mindre och medelstora företag att bli ramavtalsleverantörer till oss. I denna upphandlingen begränsas därför antal områden som är möjliga att vinna. Anbudsgivare som vunnit (blivit rangordnad som nr 1) på två områden kommer ej ifråga på resterande områden. Anbudsgivarna väljer i formuläret vilka två områden som man i första hand vill vinna. Se mera i AFB.53. Områdena beskrivs i fastighetslistan.
Avrop sker enligt rangordningsprincipen. Detta innebär att den entreprenör som enligt rangordningen efter genomförd upphandling står som nummer ett först erbjuds uppdraget och därefter har två (2) dagar på sig att acceptera uppdraget. För det fall nummer ett inte accepterar uppdraget inom två (2) dagar har beställaren rätt att erbjuda uppdraget till den entreprenör som enligt rangordningen efter genomförd upphandling står som nummer två. Nummer två har därefter två (2) dagar på sig att acceptera uppdraget. För det fall nummer två inte accepterar uppdraget inom två (2) dagar har beställaren rätt att erbjuda uppdraget till den entreprenör som enligt rangordningen efter genomförd upphandling står som nummer tre, som då har två (2) dagar på sig att acceptera uppdraget.
Om avropad entreprenör i två (2) separata avrop inte färdigställt arbeten enligt avropets förutsättningar om omfattning, utförande/kvalitet, överenskommen budget och tidplan, kan beställaren, efter att skriftligt ha meddelat entreprenören efter båda avropen där arbeten inte färdigställts enligt avropets förutsättningar, själv avgöra inom en 60-dagars period om nya avrop därefter ska göras till nästföljande entreprenör i rangordningen.
Beställaren kommer att avropa uppdrag enligt följande grunder:För uppdrag som av Beställaren beräknas vara upp tom 100 000 SEK kommer rangordning enligt ramavtal att användas.
Vid uppdrag som av Beställaren beräknas till 100 000 – 500 000 SEK kommer en förnyad konkurrensutsättning att göras med de antagna entreprenörerna i ramavtalet, i syfte att fastställa det vid avropstillfället ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet. Vid denna förnyade konkurrensutsättning kommer utvärdering att ske antingen genom en lägstapris utvärdering av fast arvode, eller genom en utvärdering av specifik efterfrågad specialistkompetens, erfarenhet, specifikt kunnande, tid för utförande, tillgänglighet eller genom en kombination av dessa. Det kommer i samband med avrop att framgå vilken metod som används i det specifika fallet.
Vid uppdrag som av Beställaren beräknas överstiga 500 000 SEK kommer en ny upphandling att göras enligt LOU.
Avtalets omfattning framgår i detalj av till detta förfrågningsunderlag bilagda handlingar enligt AFB.22.
Upphandlingens totala värde beräknas till ca 20 MSEK fördelat på fyra år. Uppskattningen är inte att betrakta som en utfästelse utan ska snarare ses som en riktlinje för ungefär hur AB Karlskronahem kan komma att genomföra inköp inom detta ramavtal.