163277-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gubbängens sportfält
Referensnummer: FSK 2019/562
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett nytt sportfält ska anläggas på Gubbängsfältet. Sportfältet förläggs till största delen på idrottsmark och består i stort av två naturgräsplaner med fullstora rugbymått, en servicebyggnad och parkeringar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen