163302-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Continuous Wave Optical Parametric Oscillator
Referensnummer: FS 2.1.2-346-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Optisk parametrisk oscillator — Continuous Wave Optical Parametric Oscillator.
A high power continuous wave laser system consisting of a near-infrared seed laser, an amplifier, and an optical parametric oscillator to convert the radiation to the mid-infrared region.
Requested tunability in the mid-infrared: 1.45-4 um; output power: >1 W.
Delivery time: 15 October 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38600000 Optiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen