163302-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminaltjänster INAB
Referensnummer: 22143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner
Upphandlingen syftar till att säkerställa driften av Umeå godsterminal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta innebär att Terminaloperatören ska utföra alla uppgifter anknutna till drift av Terminalen (”Leveransen”).
Terminaloperatören har marknads- och inkomstansvaret och behåller inkomsterna från driften av Umeå godsterminal enligt de priser och övriga villkor som framgår av detta avtal.
Terminaloperatören mottar ingen ersättning från Beställaren.
Terminaloperatören ska till Beställaren betala ersättning för rätten att driva terminalen samt för upplåtelsen av byggnader, anläggning och mark.
Uppskattat värde är 130 000 000SEK för hela avtalsperioden.
Uppskattad volym är 50 000 TEU Innevarande år