163306-2017 - ResultatSverige-Umeå: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hänvisningssystem.
Referensnummer: VLL 2380-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande:
— Hänvisningssystem,
— Projektledning, installation, integrering och provning av systemet till fullt driftfärdigt skick,
— Dokumentation för användare och teknisk personal,
— Utbildning av användare och teknisk personal,,
— Serviceavtal nivå 2.
Optioner:
— Ev. konferenssamtalslösning,
— Debiteringssystem,
— Konsulttjänster i anknytning till aktuellt system,
— Ev. ytterligare utbildningar,
— ”Software Insurance” till serviceavtal,
— Serviceavtal nivå 1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Utbildning av användare och teknisk personal,