2. Förfarande
Förfarande
Titel: Omhändertagande av slam
Beskrivning: Nyköping och Oxelösunds kommuner upphandlar härmed ett tjänstekontrakt avseende hämtning samt slutavsättning av avvattnat slam från kommunernas reningsverk. Den totala volymen slam lagras på Björshults återvinningscentral och uppgår till cirka 6 500 ton per år. I uppdraget ingår månadsvis (cirka 540 ton) hämtning från slamplattan vid Björshult för respektive kommun inklusive slutavsättning i enlighet med förfrågningsunderlaget i dess helhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:69339:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam