Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datortomograf/Angiostativ till Akutröntgen/Trauma
Referensnummer: MT 2019-0001 / 18RS8258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33115000 Utrustning för tomografi
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 1 st. avancerad datortomograf samt 1 st. datortomograf på skenor kombinerad med angiostativ till Akutröntgen/trauma på Röntgenkliniken, område thorax, kärl och diagnostik med placering på Universitetssjukhuset Örebro.
Upphandlingen omfattar även option på ytterligare 1 st. avancerad datortomograf Röntgenkliniken, område thorax, kärl och diagnostik, teknisk serviceutbildning, fysikerutbildning samt option på serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur, 33115100 Datortomografer ("CT scanner"), 33115200 Datortomografer ("CAT scanner")
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen