2. Förfarande
Förfarande
Titel: Generalkonsult avseende installationer, mark med flera för nya sjukhusområdet Helsingborg
Beskrivning: Uppdraget avser att som generalkonsult genomföra Fas 1 för det nya sjukhusområdet beläget i Östra Ramlösa, Helsingborg. Uppdraget kan komma att utökas med optioner avseende fas 2 och fas 3. Läs mer om faserna nedan i AUC.1. Upphandlingen omfattar följande discipliner: - Ventilation - El och Tele - Värme och sanitet - Sprinkler - Styr och övervakning - Medicinska gaser - Mark och yttre VA Även ytterligare discipliner kan tillkomma inom omfattningen av uppdraget
Intern identifierare: 83800000-408544-47002
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000