163682-2018 - ÄndringSverige-Jönköping: Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
101-448A Ny kraftförsörjning och mottagningsstationer, Ryhov
Referensnummer: 18/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Elförsörjningen till Länssjukhuset Ryhov ska säkras upp med en ny mottagningsstation J5 med en 3:e inmatningspunkt från JENAB. Befintlig mottagningsstation C3 ersätts med ny byggnad och nytt mottagningsställverk.
Elkraftsystemet ändras från nuvarande slingsystem till direkta matningar från båda mottagningsstationerna C3 och J5 till varje transformatorstation.
Detta innebär nya ledningsgator och ledningar från C3 respektive J5 till respektive transformatorstation.