1637-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Kirurgiska instrument
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kirurgiska Microinstrument neurooperation
Referensnummer: 2017-498
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33169000 Kirurgiska instrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid neurokirurgiska operationsavdelningen på Karolinska universitetssjukhuset bedrivs intrakraniell och intraspinal mikrokirurgisk verksamhet. Kvaliteten på de mikrokirurgiska instrumenten är helt avgörande för de kirurgiska resultaten och för att minimera riskerna förknippade med tumör- och vaskulärkirurgin.
Förutom skärpan och finish på saxar och dissektorer är även vikten och balansen i instrumentet av betydelse, eftersom operationerna ofta tar många timmar. För att i möjligaste mån kunna bevara livslängden på instrumenten, har Neurooperations- avdelningen fram tills nu haft personliga instrument.
Ett nytt arbetssätt gör att behov av nya, fullständiga uppsättningar av operationsinstrument uppkommit.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förutom skärpan och finish på saxar och dissektorer är även vikten och balansen i instrumentet av betydelse.
Mikrosaxar, dissektorer och mikrosugar används dagligen och slits även av upprepade diskningar. De personliga instrumenten har, tillsammans med nära kontakt med leverantören och dess serviceorganisation gjort att man snabbt har kunnat identifiera förslitningar av instrumenten och snabbt kunna få detta åtgärdat.
Upphandlingen avser kirurgiska Microoperationsinstrument som dessa.