163700-2023 - ResultatSverige-Märsta: Brandsäkringsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandkonsult
Referensnummer: UH-2022-241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45343100 Brandsäkringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal gällande brandkonsulter/brandsakskunniga inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek, för löpande avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45343100 Brandsäkringsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet ska användas för framtagande av handlingar i olika skeden vid bl.a. underhållsåtgärder, lokalanpassningar, samt investeringsprojekt /nyproduktion i Bs bebyggda samt obebyggda fastigheter, byggnader samt systematiskt brandskyddsarbete
Med handlingar avses till exempel: beräkningar, analyser, dokumentationer inför projektering, produktion och driftskedet. Dokumentationer och rapporter till myndigheter, bygglovsskedet, inför slutsamråd med mera.
Med olika skeden avser till exempel: planeringsskede, förstudieskede, programskede, utredningsskede, detaljplaneprocess, projekteringsskede, utförandeskede/byggskede, överlämnandeskede, driftsskede  med mera.