163749-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt, städ och rekonditionering av fordon med tillhörande tjänster (Göteborgs Stads Leasing AB).
Referensnummer: 099/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvätt, städ och rekonditionering av fordon med tillhörande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1. Behov av en (1) st. teknisk personal för iordningställande av fordon såsom tvätt, städ etc. inför uthyrning av fordon. Personal ska vara på plats i GSL lokaler på Gjutjärnsgatan 12, mellan 7:00-16:00 måndag-torsdag och 7:00-17:00 fredag (1920 tim/år/anställd).
Personen kommer att jobba ihop med kundmottagning samt en ansvarig person för tvätt, städ och rekonditionering på GSL. GSL står för lokal och material.
Det är kundmottagningen som styr och fördelar arbetet under dagen.
2. Rekond av fordon på plats hos leverantören.
Det är ca 150 fordon/år som skickas till leverantören där beställningen består till största delen av följande alternativ:
— Handtvätt + insida sanering,
— Helrekond.
Leverantören står för lokal och kemikalier, pris härom ingår i offererade priser. Leverantören ska hämta och lämna bilarna på Gjutjärnsgatan 12.
Angivna volymer baseras på föregående års förbrukning och lämnas utan förpliktelse.