Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släckbil till Räddningstjänsten
Referensnummer: KS 2021/275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144213 Brandbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av släckbil till Räddningstjänsten i Kristianstads kommun. I upphandlingen ingår option med rätt för beställaren att avropa om önskvärt. Fordonet är avsett att nyttjas för insatser vid räddningstjänst i överensstämmelse med lagen och förordningen om skydd mot olyckor. Fordonet ska registreras som utryckningsfordon som bekostas av leverantören.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144212 Brandbilar med vattentank, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen