Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll, support av Personec P
Referensnummer: Dnr: 2021-221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontrakt tilldelning av underhåll och support av verksamhetssystem Personec P med tillhörande 3:e partsprodukter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72253200 Stödtjänster för system, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eda kommun har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Visma PubliTech Aktiebolag, org. 556515-6196 avseende support och underhåll av verksamhetssystemet Personec P. Genom befintligt avtal med Visma PubliTech har staden icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler.