II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Västervik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kompletterande sjukvårdsprodukter till Kalmar läns 12 kommuner. Inbjudan Inköpscentralen Västervik inbjuder på uppdrag av kommunerna i Kalmar län, anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud på sjukvårdsmaterial. Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop helt i enlighet med redovisade krav och villkor i upphandlingsdokumenten. Mål och syfte Syftet med denna upphandling är att tillgodose de verksamheter inom kommunerna i Kalmar län som omfattas av denna upphandling med funktionella, kvalitativa och prisvärda sjukvårdsmaterial. Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar löpande leveranser av sjukvårdsmaterial till Kalmar läns samtliga kommuner från grossist enligt upphandlingsdokumenten med tillhörande bilagor. Leverantören ska ha ett helhetsansvar för sjukvårdsprodukter vilket i korthet innebär: Anskaffning och utveckling av sortiment Svara för distribution till beställande enheter Leverantören ska ha en egen webbutik och leverera produkterna ut till samtliga kommuner. Kommunerna har upphandlat förband och sårvårdsprodukter tillsammans med Regionen och den här upphandlingen omfattar kommunernas kompletterande behov av sjukvårdsmaterial.