16385-2021 - PlaneringSverige-Umeå: Flygplansdelar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Reservdelar
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34731000 Flygplansdelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg, nedan kallad KSA, begär information (här: RFI) om en kommande offentlig upphandlingen av reservdelar till sin flygflotta bestående av sex fabriksnya PC-24 flygplan. Preliminärt avser KSA att annonsera upphandlingen 2021-01-29 vilket innebär att svar på denna RFI önskas senast 2021-01-18.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI (Request For Information) gällande reservdelar inklusive logistiktjänst
Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg, nedan kallad KSA tillika beställaren, begär information (här:RFI) om en kommande offentlig upphandlingen av reservdelar till sin flygflotta bestående av sex
Fabriksnya PC-24 flygplan. Preliminärt avser KSA att annonsera upphandlingen 2021-01-29 vilket
Innebär att svar på denna RFI önskas senast 2021-01-18. RFI:s syfte är att innan upphandlingen
Säkerställa att de krav som ställs är rimliga. För att ombesörja alla arbetsmoment som behövs för att beställaren alltid erhåller optimala reservdelar behöver leverantören kunna leverera även en logistiktjänst. Utformning och kravställning på denna preciseras i detalj i punkt 2.1 Logistiktjänst.
Tanken med denna RFI är att KSA vill fråga er som potentiell anbudsgivare är "Har vi tänkt rätt?".