163854-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Fruktkorgar, hela SFV
Referensnummer: 0770/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende ekologiska fruktkorgar inom SFV:s fastighetsbestånd i Sverige. Upphandlingen avser 7 anbudsområden där varje anbudsområde utgör ett eget ramavtal Ramavtalet avser packning, leverans och hämtning av gamla fruktkorgar till och från angivna adresser. I dagsläget har respektive kontor egna avtal eller abonnemang avseende fruktkorgar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222110 Tropisk frukt, 03222111 Bananer, 03222118 Kiwifrukt, 03222200 Citrusfrukt, 03222320 Äpplen, päron och kvitten, 03222334 Plommon, 03222342 Vindruvor, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Ramavtal avseende ekologiska fruktkorgar inom SFV:s fastighetsbestånd i Sverige. Upphandlingen avser 7 anbudsområden där varje anbudsområde utgör ett eget Ramavtal Ramavtalet avser packning, leverans och hämtning av gamla fruktkorgar till och från angivna adresser. I dagsläget har respektive kontor egna avtal eller abonnemang avseende fruktkorgar.