Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anskaffning och hyra av truckar, samt service reparation reservdelar och tillbehör
Referensnummer: FM2021-767
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42415200 Truckar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har för avsikt att upphandla ramavgtal för anskaffning av flera olika typer av truckar från ledstapeltruckar till motviktstruckar vilka ska användas för freds- och insatsproduktion. Miljön där truckarna används är normalt traditionella förråd och lagerutrymmen både över och under jord, utomhus och inomhus men även ombord på fartyg. Samt för att upprätthålla Försvarsmaktens maskinpark funktionsduglig är behov att upphandla underhåll, reservdelar och tillbehör till alla olika typer och fabrikat av truckar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42415200 Truckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen