163915-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster - Inhyrning anläggningsmaskiner med förare
Referensnummer: 474/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser hyra av anläggningsmaskiner med förare till Sysavs anläggningar i Skåne Upphandlingens syfte är att anskaffa de tjänster som erfordras för att säkra Sysavs behov av maskiner, maskintjänster och därmed sammanhängande arbetsuppgifter vid Sysavs avfallsanläggningar och ÅVC:er under avtalstiden. Arbetsuppgifterna kan bestå av till exempel packning av containers, sortering av avfall, lastning/lossning av containers och utförande av diverse anläggningsarbeten (t.ex. bygga vallar, vägar, flytta massor, grävningsarbeten för ledningsdragning).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser hyra av anläggningsmaskiner med förare, på Sysavs anläggningar i Skåne. Upphandlingens syfte är att anskaffa de tjänster som erfordras för att säkra Sysavs behov av maskiner, maskintjänster och därmed sammanhängande arbetsuppgifter vid Sysavs avfallsanläggningar under avtalstiden. Arbetsuppgifterna kan bestå av till exempel sortering av avfall, lastning/lossning av containers och utförande av diverse anläggningsarbeten (t.ex. bygga vallar, vägar, flytta massor, grävningsarbeten för ledningsdragning). Olika typer av anläggningsmaskiner efterfrågas, och Entreprenören kan lämna anbud på en eller flera typer av maskiner.
Utöver detta ingår packning av containrar på två (2) av Sysavs Återvinningscentraler (ÅVC), Norra Hamnen och Bunkeflo. Containrar packas med inlämnat avfall innan de vidaretransporteras till någon av Sysavs avfallsanläggningar. Leverantör ska för denna del tillhandahålla hjulgrävare alternativt materialhanterare med förare för utförande av denna packtjänst.