Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FFU 129.2 Prekvalificering nytt ställverk Gamleby fjärrvärmeverk
Referensnummer: 20/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser en totalentreprenad (ABT06) för nytt hög- och lågspänningsställverk, transformator samt reservkraft för kraftförsörjningsanläggningen på Gamleby fjärrvärmeverk. Entreprenören ska utifrån förfrågan projektera, upphandla, leverera, installera samt driftsätta en komplett ny kraftförsörjning för Gamleby fjärrvärmeverk.
Gamlebyverket är en fjärrvärmeanläggning som försörjer Gamleby med fjärrvärme, Årligen levererar Gamlebyverket ca. 30 GWh fjärrvärme där med en toppeffekt på ca. 9 MW.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31170000 Transformatorer, 31214000 Ställverk, 31682510 Reservkraftssystem, 45315400 Högspänningsanläggningar, 45315600 Lågspänningsanläggningar, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen