164015-2022 - ResultatSverige-Strängnäs: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för projektering av allmänna anläggningar
Referensnummer: TFN/2021:399-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende konsulter för projektering av allmänna anläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalen avser tillhandahållande av konsulter för projektering av allmänna anläggningar, dvs. gator, torg, parker, dagvatten, va-ledningar m.m. Anbudsgivare ska kunna hantera projekt inom infrastruktur och byggnation av infrastrukturanläggning samt ha kompetens för att kunna hantera frågor kring samt teknik, ekonomi, tidsplan, kvalitet, miljö och arbetsmiljö inom de olika skedena. Avrop sker genom förnyad konkurrensutsättning.