164086-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AB522 Artillerigården. Stockholm. Upphandling av Slotts-/ husarkitekt. Förvaltningsstöd i kulturhustoriska miljöer.
Referensnummer: Dnr 442-322/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansökningsinbjudan (steg 1):
Slotts-/husarkitekt som generalkonsult (GK).
Fastighetsförvaltaren och konsulten skall i samverkan arbeta för att nå de mål som byggnadsminnesförklaring, skyddsföreskrifter och vårdprogram syftar till.
Till de företag som uppfyller ställda krav på kometens och erfarenhet inom området som upphandlingen avser skickas Anbudsförfrågan. Övriga får meddelande om att de inte valts ut för anbudsräkning.